ԴԱՍ-7 Մաթեմատիկա Տնային աշխատանք

  1. Երևանից մինչև Արայի գյուղ 45կմ է: Մեքենայով հասնում ենք 30րոպեում, իսկ հեծանիվով     2 ժամում: Քանի՞ անգամ է մեքենայի արագությունը մեծ հեծանվորդի արագությունից :

1.120:30=4

Պատ`4

 

2.Արամը  և Մարատը  պետք է տնկեն 21  ծաղիկ : Արամը 5 օրում  տնկում է 15  ծաղիկ, իսկ Մարատը  5 օրում՝  20ծաղիկ:: Քանի օրում կվերջացնեն եթե աշխատեն միասին:

1. 20:5=4

2.15:5=3

21:7=3

Պատ`3

3.Այգու երկարությունը 1052մ է իսկ ծառերը պետք է տնկել  ամեն 2մ  մեկ:Ամենաշատը քանի՞  ծառ կա այգում

1052:2=526

Պատ`526

4.2 թվանշանը քանի՞ անգամ է հանդիպում 1-ից մինչև 200 ներառյալ բնական թվերի մեջ:

200:2=100

Պատ`100

5.Գայանեն և Անահիտը միասին ունեն 10 հազար դրամ: Գայանեն Անահիտից երրեք հազար դրամ շատ ունի: Քանի՞ դրամ ունի աղջիկնդրից յուրաքանչյուրը:

10000-3000=7000

7000:2=3500

3500+3000=750

Պատ`750

6.Նավահանգստում կա 5 շոգենավ: նրանք գտնվում են մեկը մյուսից 3 կմ. Հեռաորության վրա: Որքա՞ն է առաջին և հինգերորդ շոգենավերի միջև եղած հեռավորությունը:

4*3=12

Պատ`12

7.Առաջին գետի երկարությունը 50 մ է, երկրորդ գետի երկարությունը առաջին գետի երկարության եռապատիկն է, իսկ երրորդ գետի երկարությունը հավասար է երկրորդ գետի երկարության կրկնակիի 1/10 մասին: Քանի՞ մետր է բոլոր գետերի երկարությունները միասին:

50*3=150

150*2=300

300:10=30

Պատ`30

8.Ափսեյում դրված էին կոնֆետներ, Արամը վերցրեց կոնֆետների կեսը և ավելացրեց ևս 2-ը, Սերգեյը վերցրեց մնացածի կեսը և ավելացրեց ևս 15-ը, իսկ Արեգը վերցրեց մնացած կոնֆետներից 5 հատ կոնֆետ, ափսեյում մնաց 20 հատ կոնֆետ: Քանի կոնֆետ կար ափսեյում սկզբում:

 

?9.Երեք ծառերի վրա կա 1000կգ միրգ: Առաջին ու երկրորդը ծառերի վրա կա 750կգ միրգ,իսկ երկրորդը  ու երրորդը ծառերի վրա 760կգ միրգ, առաջին ու երրորդ ծառերի վրա՝  590կգ։ Յուրաքանչյուր ծառի վրա քանի՞ կիլոգրամ  միրգ կա։

760-750=10

590-10=580

580:2=290

290+10=300

750-290=460

  1. Մեր այգում կա 120 ծառ որոնցից 30 հատը  նռենի է, իսկ 40 հատը թզենի, Մնացածը խնձորենի։Ք՞անի խնձորենի կա այգում։

30+40=70

120-70=50

 

  1. Ճանապարհի երկարությունը 12կմ: Տղան անցել է ճանապարհի 1/3: Քանի կմ է մնացել ճանապարհի վերջին հասնելու համար:

12:3=4

12-4=8

  1. Հեծանվորդը անցել է ճանապարհի ½ մասը:Նրան մնացել է անցնելու 2 կմ: Քանի կմ է ճանապարհը:

2*2=4

  1. Արմենի մայրիկը ունի 3 երեխա: Մեկի անունը Կարեն է: Մյուսինը Դավիթ, իսկ երրորդինը:

Արմեն

  1. Ես և քույրս միասին ունենք 1500 դրամ, բայց ես ունեմ 200-ով ավելի շատ գումար:

Քանի՞  հազար դրամ ունի մեզնից յուրաքանչյուրը:

1500-200=1300

1300:2=650

650+200=850

  1. Հեծանիվի դիմացի անիվը 200 պտույտ կատարում է 1 րոպեում, իսկ ետևինը՝ 7 պտույտ 1 վարկյանում: Անիվներից, ո՞րն է ավելի արագ պտտվում:

7*60=420

  1. Խոհարարը պիցցան բաժանեց 8 մասի և 3/8-րդը տվեց հաճախորդին: Քանի՞ մաս մնաց խոհարարի մոտ:

8-3=5/8

  1. Խանութ բերեցին 1 տ. ցորեն: Վաճառեցին ցորենի 2/5 մասը: Որքա՞ն ցորեն մնաց խանութում:

1000:5=200

200*3=600

  1. Լիլիթը պահարանում ունի 6 զույգ կոշիկ։ Առանց նայելու առնվազն քանի՞ հատ կոշիկ պետք է հանի նա, որպեսզի վստահ լինի, որ գոնե երեք զույգ կոշիկ հանել է։ 

 3*2=6

  1. A վայրից դուրս եկավ առաջին ավտոմեքենան 60 կմ/ժ արագությամբ,2 ժամ անց նրա ետևից դուրս եկավ երկրորդ ավտոմեքենան 100կմ/ժ արագուջյամբ:Քան՞ի   ժամ անց նրանք հանդիպեցին:

60*2=120

120+60=180

180+60=240

240+60=300

0+100=100

100+100=200

200+100=300

  1. Երկու ձուն եփվում է տաս րոպեում Քանի՞ րոպեում կեփվի հինգ ձուն։

10:2=5

5*5=25

  1. Հայր և որդի միասին խաղացին երկու ժամ թենիս ամեն մեկը Քանի՞ ժամ խաղաց։

2ժամ

  1. Խանութ բերեցին 5 տակառ կաթ և վաճառեցին 3 տակառի կաթը: Քանի տակառ մնաց խանութում:

 

5-3=2

  1. Առաստաղից կախված է թել, որի ազատ ծայրից կապված է ապակե բաժակ: Ինչպես կարելի է մկրատով կտրել թելը, որ բաժակը չընկնի: Կտրելիս բաժակն ու թելը չի կարելի բռնել կամ պահել որևէ առարկայով:

Պատ. Ուրեմն թելն այնքան երկար է կախված եղել , որ երբ մենք կտրենք մկրատով բաժակը միանգամից կկանգնի:

  1. Խնձրով լիքը արկղը դրեցին կշեռքին: Կշեռքի ցուցմունքը եղավ 10կգ: Երբ եղած խնձորների կեսը կերան, կշեռքի ցուցմունքը դարձավ 6 կգ: Քանի՞ կիլոգրամ է արկղի զանգվածը:

Լուծում

1.10-6=4կգ

2.2×4=8կգ

3.10-8=2կգ

Պատ.՝2կգ:

  1. Երկու ընկեր Քարի լճի մոտից հասան Արագածի հարավային գագաթ և վերադարձան: Նրանցից յուրաքանչյուրը քայլեց 8 կիլոմետր: Քանի՞ կիլոմետր է Քարի լճից մինչև հարավային գագաթ:

Լուծում

8:2=4կգ                          Պատ.՝4կգ

 

  1. Մեր տնից մինչև դպրոց 9 կմ է: Ամեն աշխատանքային օր ես և իմ քույրիկը գնում ենք դասի  երթուղայնով 30կմ/ժ արագությամբ, իսկ հետ վերադառնում մեքենայով 60կմ/ժ արագությամբ: Քանի՞ րոպե ենք ծախսում դպրոցի ճանապարհին:

 

  1. Դերձակն ունի 16 մ գործվածք, որից նա օրական կտրում է 2-ական մետր: Քանի՞ օր հետո նա կկտրի վերջին կտորը:

16:2=8

  1. Հագուստեղեն կարող արհեստանոցում 200 մետրանոց գործվածքից, սկսած մարտի 1-ից, օրական կտրում էին 20 մ: Ո՞ր օրը կկտրեն վերջին կտորը:

10

  1. Աշտարակի ժամացույցը 4 վայրկյանում զարկում է 3 անգամ: Քանի վայրկյանում այն կզարկի 9 անգամ:

9:3=3

4*3=12

  1. Սեվակը աշխատանքը վերջացրեց 15 օրում,Վլադը՝ 10 օրում: Քանի՞ օրում կվերջացնեն աշխատանքը  երկուսը միասին:

30

  1. Նավի արագությունը 15կմ/ժ է,գետի հոսանքի արագությունը 10կմ/ժ է, գետի մի ծայրից մյուսը հեռավորությունը 175կմ:Քանի՞ ժամում նավը կանցնի գետի մի ծայրից մյուսը և հետ կվերադառնա:Լուծում
    1)15+10=25 (կմ/ժ) V հոս. ուղղ.
    2)175:25=7 (ժ) գնալը
    3)15-10=5 (կմ/ժ) V հոս. հակ
    4)175:5=35 (ժ) վերադառնալը
    5)7+35=42 (ժ) գնալը և գալը
Реклама

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход / Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход / Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход / Изменить )

Google+ photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google+. Выход / Изменить )

Connecting to %s